چاپ پرچم

پرچم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

پرچم نیروهای مسلح

پرچم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

نیروی‌های مسلح

سه قسمت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شامل ارتش، سپاه و پلیس می‌شود که هر کدام از این نیروها زیرمجموعه‌ها و پرچم‌های مخصوص به خودشان را دارند که هر پرچم نشان دهندهٔ کار و نمادی از آن سازمان است، این پرچم‌ها به مناسبت‌های مختلف و در جاهایی مثل دانشگاه‌های نظامی و افسری، کشتی‌ها، اردوگاه‌ها و پایگاه‌ها برافراشته می‌شوند.

 • ارتش جمهوری اسلامی ایران

در نیرهای مسلح ایران ارتش بخش اصلی محسوب می‌شود، وظیفه ارتش حفاظت از استقلال و تمامیت ارضی کشورعزیزمان ایران است، امروزه ارتش از 4 زیر مجموعه‌ به نام‌های نیروی زمینی، پدافند هوایی، نیروی دریایی و نیروی هوایی تشکیل می‌شود، ارتش ایران در سال 1299 در زمان رضاشاه شکل گرفت که نام آن به ارتش ملی و بعدها به ارتش جمهوری اسلامی ایران تغییر کرد، عبدالرحیم موسوی فرماندهی کل ارتش ایران را بر عهده دارد.

 • نیروی زمینی ارتش

نیروی زمینی ارتش مهم‌ترین زیرمجموعه و بزرگ‌ترین سازمان رزمی در نیروهای مسلح ایران محسوب می‌شود، نیروی زمینی در ایران در زمان مادها تشکیل شده، اما شکل امروزی ارتش در دوره رضاشاه شکل گرفت و توسعه آن در زمان محمدرضاشاه اتفاق افتاد، سرتیپ کیومرث حیدری فرماندهی نیروی زمینی ارتش را بر عهده دارد.

نیروی زمینی ارتش

نیروی زمینی ارتش

 • نیروی هوایی ارتش

یکی دیگر از نیروهای زیرمجموعه ارتش، نیروی هوایی است که وظیفه آن حفاظت از مرزهای هوایی و حمایت از نیروهای مسلح ایران است، این نیرو در زمان قاجار تشکیل شد، اما در سال 1303 رضا خان این نیرو را، نیروی هوایی شاهنشاهی ایران نامگذاری کرد، امروزه این نیرو با 348 عدد هواپیما در رتبه رتبه نهم جهان قرار گرفته است، سرتیپ خلبان عزیز نصیر فرماندهی نیرو هوایی ارتش را بر عهده دارد.

 • نیروی دریایی ارتش

از دیگر زیر مجموعه‌های ارتش، نیروی دریایی است که وظیفه‌اش حفاظت و نگهبانی از آب‌های سرزمینی ایران در دریایی عمان و دریای خزر است، نیروی دریایی سپاه پاسداران در خلیج فارس فعالیت می‌کند، قدمت این نیرو به زمان هخامنشیان باز می‌گردد، نیروی دریایی ارتش فعالیت‌هایش را در سال‌های 1383 تا 1395 تا دریای مکران گسترش داد و امروزه یکی از فعال‌ترین و کامل‌ترین نیروهای نظامی با تجهیزات عالی در کشور است، دریادار حسین خانزادی فرماندهی نیروی دریایی ارتش را بر عهده دارد.

 • نیروی پدافند هوایی ارتش

چهارمین نیروی زیرمجموعه ارتش که نیروی پدافند هوایی است، وظیفه دفاع از حریم هوایی ایران را عهده دار می‌باشد، قدمت وشکل گیری و تأسیس این نیرو به سال 1371 و تأسیس قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانیبا باز می‌گردد، نیروی پدافند هوایی ارتش در سال 1389 از قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا جدا شد و به عنوان چهارمین نیروی زیرمجموعهٔ ارتش فعالیتش را شروع کرد، سرتیپ علیرضا صباحی فرد فرماندهی این نیرو را برعهده دارد.

 • پرچم تشریفاتی ارتش

ارتش جمهوری اسلامی پرچم ویژه‌ مخصوص به خودش را دارد که درحضور فرماندهان در مراسم‌های نظامی برافراشته می شود، همهٔ فرماندهان باید درهمهٔ مراسم‌های رسمی و مهم در کنار پرچم نیروی خود از پرچم ارتش استفاده کنند و آن را به اهتزاز درآورند، در طراحی پرچم ارتش از هر نیروی زیرمجموعه، نمادهایی به کار رفته است.

 • فرماندهی نظامی

یک سازمان به نام ستاد کل نیروهای مسلح وجود دارد که بعد از فرمانده کل قوا، تمامی پیام‌ها و فرمان‌ها را از فرمانده کل قوا دریافت می‌کند و آن‌ها را به همه نیروهای نظامی در کشور می‌رساند، همهٔ نیروهای نظامی زیر مجموعه ستاد کل نیروهای مسلح هستند و موظف‌اند که از فعالیت‌هایشان به این سازمان گزارش دهند.

 • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

دومین نیروی مسلح در جمهوری اسلامی ایران سپاه پاسداران است که این نیرو مانند ارتش دارای زیر مجموعه‌هایی مختلف است و یک فرمانده کل دارد، این نیرو دارای پرچم مخصوص به خود است، زیرمجموعه‌های نیروی سپاه شامل نیروی‌های مختلف زمینی، دریایی، هوافضا، قدس و بسیج می‌شود که هر کدام از این نیروها خودشان جداگانه پرچم‌های متفاوتی نسبت به پرچم اصلی سپاه دارند.

سپاه پاسداران

سپاه پاسداران

 • نیروی زمینی سپاه پاسداران

نیروی زمینی سپاه که سال 1361 افتتاح شد کارش را در سال 1364 در زمان جنگ ایران و عراق شروع کرد، یکی از اصلی‌ترین بخش‌های سپاه محسوب می‌شود، امروزه نیروی زمینی سپاه در 32 استان و با یگان‌های زرهی، هوابرد، تکاور و نیروی ویژه مشغول فعالیت می‌باشد، اولین فرمانده این نیرو یحیی رحیم صفوی بوده است.

 • نیروی هوافضا سپاه

ترکیب نیروی هوایی سپاه و قسمت فضایی سپاه موجب شکل گیری نیروی هوا فضای سپاه شده که از دیگر زیرمجموعه‌های سپاه است، وظیفه‌اش، مأموریت‌های موشکی و فضایی سپاه می‌باشد، فرماندهی این نیرو از ابتدا تا امروز به عهده سردار حاجی زاده بوده است.

 • نیروی دریایی سپاه

نیروی دریایی سپاه از دیگر زیرمجموعه‌های سپاه است که مراقبت و حفاظت از آب‌های ایران در خلیج فارس را بر عهده دارد این نیرو در دریای عمان و دریای خزر فعالیت می‌کند، شروع فعالیت این نیرو به سال 1364 و در زمان جنگ ایران و عراق بر می‌گردد، علیرضا تنگسیری فرماندهی این نیرو را بر عهده دارد.

 • نیروی قدس سپاه

نیروی قدس سپاه یکی دیگر از نیروهای زیرمجموعه سپاه است که وظیفه این نیرو فعالیت‌های برون مرزی می‌باشد این نیرو در زمان جنگ ایران و عراق تشکیل شد و هدف آن اجرای عملیات در خاک عراق بود، فرمانده این نیرو حاج قاسم سلیمانی بوده که سال1398 توسط آمریکا ترورشده و به شهادت رسید.

 • پلیس

سومین نیروی زیرمجموعه نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی ایران پلیس است که مأمور اجرای قانون است و به آن شهربان هم گفته می‌شود، در ایران پلیس‌ها به 5 دسته شامل پلیس یگان ویژه، پلیس نظامی، یونیفرم دار، پلیس بزرگراه و پلیس مخفی تقسیم می‌شوند، پلیس درایران دارای قدمت و پیشینه دوهزار ساله است اما پلیس به معنا و مفهوم امروزی 140 سال پیش، یعنی از زمان قاجار در کشور عزیزمان شکل گرفته است.

پلیس آگاهی

پلیس آگاهی

برای سفارش هرکدام از پرچم نیروهای مسلح و پرچم های زیرمجموعه های آن می توانید با شماره های موجود در صفحه با فروشگاه آبان پرچم تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *