دسته‌بندی نشده

تفاوت چاپ پرچم با پارچه مات و براق چیست؟

پرچم با پارچه ساتن مات و براق

تفاوت چاپ پرچم با پارچه مات و براق چیست؟

چاپ پرچم

فرایند چاپ پرچم فرایندی است که در کشورمان ایران دارای تنوع بالایی است و چاپ پرچم از بهترین خدمات چاپی محسوب می‌شود، جنس پارچه  یکی از اثرگذارترین و مهم‌ترین موارد در این پروسه به شمار می‌رود، مهم‌ترین روش‌های چاپی در صنعت چاپ، چاپ سیلک و دیجیتال هستند.

امروزه با پیشرفتهای علم و بهره گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا در صنعت چاپ می‌توان با استفاده از دستگاه‌های دیجیتال طرح‌های کامپیوتری را روی پرچم چاپ کرد، استفاده از دستگاه‌های دیجیتال در چاپ پرچم کاری ساده است، در این مطلب در رابطه با تفاوت چاپ پرچم برروی پارچه ساتن مات و ساتن براق اطلاعاتی کسب خواهیم کرد.

انواع پارچه و انواع چاپ

برای تولید و چاپ انواع پرچم ساحلی و پرچم تشریفات و… از انواع مختلفی از پارچه در جنس‌ها و رنگ‌های مختلف می‌توان استفاده کرد، پارچه ساتن مات و ساتن براق یکی از انواع پارچه های مناسب برای تولید پرچم اند که در ادامه توضیحات بیشتری خواهیم داد.

در پروسه چاپ پرچم به پارچه‌هایی با مقاومت بالا نیاز داریم چرا که این فرایند دارای مراحل متفاوت با شیوه‌های گوناگون است، برای مثال برای چاپ پرچم سیلک باید از پارچه سبک که تار و پودهای معمولی دارد استفاده کنیم چرا که در این نوع چاپ از رنگ‌های با پایه روغن استفاده می‌شود و برای ثثبیت رنگ‌ها روی پارچه پرچم، مقداری زمان لازم است.

استفاده از پارچه ساتن در تولید پرچم

بیشترین میزان تنوع در بین پارچه‌های مناسب تولید پرچم را پارچه ساتن دارد، که در تولید انواع پرچم مانند تشریفات، رومیزی و اهتزاز از این پرچم استفاده می‌شود، پارچه‌های ساتن یا مات‌اند یا براق‌اند.

پارچه ساتن مات و ساتن براق از لحاظ وزن و بافت و تار و پود با یکدیگر تفاوت دارند و این نوع پارچه مقاومت بالایی در مقابل شست و شو و چاپ دارد، این پارچی به راحتی قابل تمیز شدن است، برای شست و شوی پرچم هاایی که از پارچه ساتن تولید شده‌اند از مواد شوینده قوی نباید استفاده کرد، در تولید انواع پرچم مانند پرچم تشریفات، پرچم رومیزی وپرچم اهتزاز از پارچه ساتن استفاده می‌کنند.

تفاوت پارچه ساتن مات و  ساتن براق

برای تولید پارچه‌های ساتن مات و ساتن براق از یک نوع الیاف استفاده می‌شود که در پارچه ساتن براق که به ساتن ژاپنی معروف است تار و پود کمتری وجود دارد و نخ با پایه پلاستیک است و کیفیت آن کمتر بوده و ارزان‌تر است، این نوع پارچه مقاومت کمتری نسبت به حرارت بالای کوره داشته و با قرارگیری در حرارت از طول عمرش کم‌تر می‌شود.

 درچاپ پرچم پارچه ساتن مات رنگ پذیری بهتری دارد و رنگ‌ها به صورت طبیعی‌تر دیده می‌شوند در این پارچه نخ بیشتری به کار رفته است وپارچه دارای تار و پودهای بیشتری است، معمولاً بافت‌های پارچه ساتن مات ریزتر هستند، همچنین این نوع پارچه کیفیت و قیمت بالاتری دارد و نام دیگر آن ساتن آمریکایی است.

چاپ دیجیتال پرچم

برای چاپ پرچم در چاپ دیجیتال از هر نوع پارچه‌ای می‌توانید استفاده کنید و محدودیتی در انتخاب پارچه وجود ندارد اما معمولاً در این چاپ از پارچه ساتن مات وپارچه ساتن براق استفاده می‌شود، در چاپ‌های دیگر مانند چاپ لیزر یا چاپ گلدوزی فقط باید از پارچه جیر استفاده کرد پارچه‌های جیر در مقابل مراحل سنگین قدرت بیشتری دارند و از معایبش می‌توان به این اشاره کرد که رنگ پارچه جیر پس ازشست و شو با مواد شوینده و آب از بین می‌رود.

پرچم با پارچه ساتن مات و براق

پرچم با پارچه ساتن مات و براق

چاپ لمینیت

یکی از جدیدترین روش‌های چاپی، چاپ پرچم به صورت لمینت یا لیزری است، این نوع پرچم در مدت زمان کوتاهی آماده می‌شود و در این نوع چاپ پرچم‌ها بدون هیچ محدودیتی قابلیت شست و شو دارند و در آن‌ها می‌توان از هر رنگی استفاده کرد.

چاپ تمپلیت

در این نوع چاپ طرح کاملاً بر روی پارچه چاپ می‌شود و هیچ فضای خالی‌ای در پرچم باقی نمی‌ماند، برای تولید این پرچم نسبت به سایر پرچم‌ها زمان بیشتری نیاز است، ریشه دوزی این پرچم پس از چاپ پ انجام می‌شود و این چاپ هم بر روی پارچه ساتن مات و هم بر روی پارچه ساتن براق قابل اجرا می‌باشد، تولید این پرچم هم به صورت یک رو و هم به صورت دو رو قابل اجراست.

چاپ وسط پرچم

معمولاً در چاپ در پرچم‌های تشریفاتی وسط پرچم انجام می‌شود این پرچم هم به صورت یک رو و هم دو رو قابل تولید است در این چاپ الیاف پارچه رنگ می‌شوند.

چاپ حرارتی

 یکی دیگر از انواع چاپ‌ها چاپ حرارتی یا سابلیمشن است که نوعی چاپ دیجیتال محسوب می‌شود، این نوع چاپ پرچم مانند سایرانواع چاپ در فروشپاه آبان پرچم در هر ابعاد و طرحی طبق سلیقه مشتری قابل طراحی و تولید و اجراست.

پرچم با پارچه ساتن مات و براق

پرچم با پارچه ساتن مات و براق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *