چاپ پرچم

پرچم کشورها چه معنایی دارند؟

معنی پرچم کشورها

 آیا می دانید پرچم کشورها چه معنایی دارند؟

معنی پرچم کشورها چیست؟

پرچم، به نماد یک کشور، گروه و سازمان گفته می شود که روی پارچه یا کاغذ به صورت رنگی درست می‌شود، در قدیم به پرچم، درفش یا بیرق گفته می شد که این درفش ها به عنوان نماد تصویری یک گروه و یا یک قبیله بوده اند و در طراحی آن ها نقش ها، رنگ ها و نشان های مختلفی به کار می رفته که باعث می شده آن پرچم فقط مختص به همان گروه باشد.

معنی پرچم کشورها

معنی پرچم کشورها

در زمانی که قوم و قبیله ها  شکل گرفتند، استفاده از پرچم به عنوان یک نشان و عضویت در یک گروه تحت این نشان، الزامی شد، در گذشته پرچم  نیز نماد اتحاد و تمایز در جنگ‌ها به‌شمار می‌رفته‌است.

در واقع پرچم در گذشته نشان دهنده ی همبستگی بین مردمان یک قبیله و امروزه نشان دهنده ی همبستگی بین مردمان یک کشور است، در ادامه به صورت کامل به معنی پرچم کشورها می پردازیم.

معنای پرچم های کشورهای مختلف

هر کشوری در جهان به وسیله پرچم و نماد مخصوص خودش شناخته می شود، پرچم هر کشورمعنای متفاوتی با پرچم کشورهای دیگر دارد و هر پرچمی دارای نشانه ها و نمادهای خاص در رنگ های مختلف است که این نمادها دارای نکات ظریف و روان شناسانه ای هستند که ذهن افراد را درگیر کرده و باعث میشود که مردم با دیدن آنها به یاد کشورها و سرزمین های خاصی بی افتند.

 • پرچم ایران

اولین کشوری که در معنی پرچم کشورها به آن می پردازیم وطنمان ایران عزیز است، پرچم ایران در طول تاریخ و در جریان حکومت ها و سلسله های مختلف دچار تغییرات فراوانی شده است، در زمان قاجار پرچم کشور ایران به سه رنگ سفید، قرمز و سبز در آمد، رنگ سبز آن ، نشانه آبادانی و منعکس کننده آرمان‌های ملت بزرگ ایران برای داشتن کشوری آباد و توسعه یافته و نشانه دین مبین اسلام است، رنگ سفید پرچم، بیانگر صلح طلبی ملت بزرگ ایران و رنگ قرمز نیز نشانه صلابت و پایداری ملت مسلمان ایران در برابر تجاوزگران و ستمکاران است.

وجود کلمه الله در میان پرچم و شعار الله اکبر نیز منعکس کننده هویت و آرمان‌های ملت ایران است که در سایه این نام‌های مقدس و دین مبین اسلام تجلی می‌یابد، تعداد الله اکبر  اطراف نقشه ایران نیز ۲۲ عدد به نشانه پیروزی انقلاب اسلامی  در ۲۲ بهمن 57 است.

پرچم ایران

پرچم ایران

 • پرچم ترکیه

پرچم ترکیه پرچمی قرمز رنگ است که دارای تصاویر ماه و ستاره سفید رنگ می باشد که نماد اسلام و نمادی از پاکی مردم ترکیه است، البته  در این پرچم نشان هایی از تاریخ پر فراز و نشیب ترکیه وجود دارد.

پرچم ترکیه

پرچم ترکیه

 • پرچم آلمان

پرچم دولت فدرال آلمان  دارای ۳ رنگ طلایی، قرمز و مشکی می باشد هرکدام از این ۳ رنگ دارای فلسفه های مختلفی بوده و هر کدام داستان خاصی از تاریخ این کشور را بیان می کنند، وجود این رنگ ها در این پرچم تمرکز بر دموکراسی است، پرچم آلمان قبل از اتحاد آلمان شرقی و غربی با تفاوت داشته که امروزه پس از اتحاد آن ها، این پرچم سه رنگ را تنها نمادشان معرفی می کنند.

پرچم آلمان

پرچم آلمان

 • پرچم انگلیس

یکی از پر نقش و نگارترین پرچم های جهان، پرچم کشور انگلیس شناخته می شود، پرچم انگلیس دارای پس زمینه ای سورمه ای رنگ است که در آن ۳ صلیب مختلف از انگلیس، ایرلند و اسکاتلند با هم ادغام شده اند و نشان دهنده ی اتحاد آنها می باشد.

پرچم انگلیس

پرچم انگلیس

 • پرچم برزیل

یکی از شادترین پرچم های جهان، پرچم برزیل است، این پرچم از رنگ های سبز و زرد قناری تشکل شده که در وسط آن یک به وسیله ی کره ای سورمه ای رنگ  که اطرافش پر از ستاره است، تزئین شده است، زرد این پرچم نشان دهنده ی ثروت ملت برزیل و سبز آن نشان دهنده ی جنگل ها و منابع طبیعی این کشور است.

پرچم برزیل

پرچم برزیل

 • پرچم کانادا

یک پرچم زیبا دیگر نیز پرچم کشور کانادا می باشد و در ادامه مطلب معنی پرچم کشورها به معنی پرچم کانادا می پردازیم، این پرچم از دو رنگ سفید و قرمز به وجود آمده که تصویر برگ یکی از درخت های بومی کانادا یعنی برگ درخت چنار در مرکز آن قرار گرفته است.

پرچم کانادا

پرچم کانادا

 • پرچم چین

پرچم چین، پرچم بسیار ساده ای است که نشان دهنده ی سیستم دولتی کمونیستی این کشور است، قرمز نماد کمونیست و ۵ ستاره ی آن نماد اتحادی است که در بین مردم چین وجود دارد، ستاره ی بزرگ تر نیز رهبری این کشور را نشان می دهد یکی از زیباترین پرچم کشورها در مطلب معنی پرچم کشورها کشور چین است.

پرچم چین

پرچم چین

 • پرچم آفریقای جنوبی

در ادامه معنی پرچم کشورها پرچم آفریقای جنوبی را شرح می دهیم که ترکیبی از گرافیتی های زیباست، این آرت گرافی دارای ۶ رنگ مختلف می باشد که از رنگ های  قرمز، آبی، طلایی، سفید و سیاه به ساده ترین و البته گیراترین شکل ممکن استفاده کرده است، با توجه و دقت به پرچم آفریقای جنوبی خواهید دید که در آن پرچم انگلیس به عنوان مستعمر قبلی این کشور هنوز هم حضور دارد.

پرچم آفریقای جنوبی

پرچم آفریقای جنوبی

 • پرچم سویئس

پرچم کشور سوئیس، یکی از معدود پرچم های جهان است که به شکل مربع می باشد، پرچم سوئیس الهام گرفته شده از پرچم های واتیکان و صلیب سرخ است.

پرچم سوئیس

پرچم سوئیس

 • پرچم فرانسه

فرانسه به عنوان یکی از معروف ترین کشورهای جهان، دارای  پرچمی ساده و متشکل از ۳ رنگ سفید، آبی متمایل به سرمه ای و قرمز است، رنگ سفید این پرچم نشانی از سیستم پادشاهی این کشور و خانواده ی معروف بربن ها بوده است، قرمز و آبی هم که توسط انقلابیون وارد پرچم فرانسه شدند، به صورت سفارشی رنگ های پاریس زیبا هستند.

پرچم فرانسه

پرچم فرانسه

 • پرچم هند

این پرچم از ۳ رنگ سبزکمرنگ، زعفرانی و سفید طراحی شده است، سفید رنگ صلح و مهربانی در این پرچم است، زعفرانی رنگ فداکاری و میهن پرستی و سبز هم سرسبزی و ایمان هندی ها را نشان می دهد، در وسط پرچم هند یک چرخ نخ ریسی به نام آشوکا چاکرا قرار گرفته است که به معنای قانون و حرکت آهسته و پیوسته ی هند و دوری از انفعال این کشور است.

 

پرچم هند

پرچم هند

 • پرچم ارمنستان

در پرچم ارمنستان از ۳ رنگ قرمز، آبی و نارنجی(زرد) استفاده شده است، رنگ  قرمزاین پرچم سمبل و نشانه ی خون ریخته شده ی سربازان ارمنی در جنگ، حفاظت از وفاداری مسیحی ها، استقلال و آزادی مردم ارمنی است، رنگ آبی نشان دهنده ی  زندگی مردم ارمنستان در زیر آسمان صلح و رنگ نارنجی نیز به معنای استعداد خلاق و ذات سخت کوش مردم کشور ارمنستان است.

پرچم ارمنستان

پرچم ارمنستان

 • پرچم آذربایجان

کشور همسایه ما نیز پرچم زیبایی دارد و در ادامه معنی پرچم کشورها به این پرچم می پردازیم، در پرچم آذربایجان از سه رنگ آبی، قرمز و سبز استفاده شده است، آبی نشان دهنده ی ترک ها، سبزنشان دهنده ی دین اسلام و قرمز به نشانه ی پیشرفت می باشد، ستاره ی ۸ پَر نیز نشان دهنده ی ۸ شاخه ی مردم ترک می باشد.

پرچم آذربایجان

پرچم آذربایجان

 • پرچم بلاروس

معنی پرچم کشورها جالبه و معنی پرچم بلاروس هم خیلی جذابه در پرچم بلاروس از سه رنگ سفید، قرمز و سبز استفاده شده است، سبز نشانه ی بهار،پیروزی، آینده، امید و جنگل ها و زمین های سرسبز کشور بلاروس است، قرمز در پرچم بلاروس نشان دهنده ی خون هایی است که برای رسیدن به استقلال ریخته شده بود والگوی تزئینی در سمت چپ پرچم نشان دهنده ی میراث فرهنگی غنی بلاروس است که سمبل تداوم معنوی و اتحاد مردم بلاروس می باشد.

پرچم بلاروس

پرچم بلاروس

 • پرچم کرواسی

معنی پرچم کشورها و اینبار پرچم کرواسی، در پرچم کرواسی از سه رنگ قرمز، سفید و آبی استفاده شده است، هر سه رنگ این پرچم از امپراطوری روسیه گرفته شده اند، قرمز در این پرچم نماد خونی که در جنگ استقلال کشور ریخته شده است می باشد و نشان دهنده ی شور و اشتیاق شهدای جنگ با مقامات استعماری است، رنگ سفید نشان دهنده ی صلح و مهربانی مردم کرواسی است و رنگ آبی اعتقاد به خدا را نشان می دهد،  زمینه ی شطرنجی با ۱۳ چهار خانه ی قرمز و ۱۲ چهار خانه ی سفید سمبل و نشان ملی کشور کرواسی و پادشاهان کرواسی است، در پرچم کرواسی همچنین یک تاج طراحی شده است که ۵ منطقه ی تاریخی جمهوری کرواسی را دربر دارد که شامل کرواسی، دوبرونیک، دالماتیا، ایستریا و اسلواکی می باشد.  

پرچم کرواسی

پرچم کرواسی

 • پرچم بلغارستان

درپرچم بلغارستان از سه رنگ سفید، سبز و قرمزاستفاده شده است، سبز سمبل  کشاورزی و سرسبزی، سفید و قرمز نشات گرفته از روسیه هستند.

پرچم بلغارستان

پرچم بلغارستان

 • پرچم اتریش

درپرچم اروپایی اتریش از دو رنگ استفاده شده است، قرمز و سفید، رنگ سفید در پرچم اتریش نماد کت های سفید رنگی است که توسط دوک های اتریشی در جنگ پوشیده شده بودند ورنگ قرمز به این دلیل استفاده شده که کت های سفید در جنگ غرق خون شدند.

پرچم اتریش

پرچم اتریش

 • پرچم بلژیک

در پرچم بلژیک از رنگ های مشکی، زرد و قرمز استفاده شده است که این رنگ ها نماد نشان پادشاهی کشور هستند، رنگ سیاه در این پرچم نشان سپر، زرد نشان شیر، قرمز به نشانه ی پنجه و زبان شیر می باشد.

پرچم بلژیک

پرچم بلژیک

 • پرچم اسپانیا

در پرچم اسپانیا از دو رنگ زرد و قرمز استفاده شده است، این رنگ ها از آرم ملی پادشاهی اسپانیا گرفته شده اند که این نشان دارای دو ستون و یک تاج روی آن ها است، هرکول روی آن نیز نشانگر جبل الطارق و سئوتا است، روی بنرهای قرمز نیز شعاری به زبا لاتین و با  اشاره به کشف دنیای جدید توسط کریستف کلمب نوشته شده است، چهار خانه ی داخل پرچم هم به نشانه ی ۴ عصر پادشاهی اصلی اسپانیا است،  قلعه به نشانه ی کاستیل، لئون به نشانه ی شیر، آراگون با نوارهای زرد و قرمز و ناوار هم نماد زنجیرهای متصل به هم می باشد، انار هم در پایین به نشانه ی پادشاه گرانادا است.

پرچم اسپانیا

پرچم اسپانیا

 • پرچم آرژانتین

پرچم آرژانتین از ۳ نوار افقی تشکیل شده است، نوارهای آبی‌رنگ نشانه‌ی آسمان آبی و پاک کشور هستند، نوار سفید رنگ نمایانگر برف کوه‌های آند و خورشید با چهره‌ی انسانی در وسط نوار سفیدرنگ، به خدای خورشید اینکاها اشاره دارد و روایت گر استقلال آرژانتین می باشد.

پرچم آرژانتین

پرچم آرژانتین

 • پرچم استرالیا

پرچم استرالیا از یک پرچم کوچک بریتانیا در گوشه‌ی بالای سمت چپ خود بهره می‌برد و نشان از استعمار این کشور توسط امپراطوری بریتانیا دارد، درست در زیر این پرچم کوچک، یک ستاره‌ی هفت پر به نشانه‌ی ۶ ایالت این کشور به همراه قلمروهای استرالیا دیده می‌شود، صور فلکی چلیپا در سمت راست پرچم استرالیا نیز نشانه‌ای از قلمروها و ایالت‌های فعلی و آینده‌ی استرالیا هستند.

پرچم استرالیا

پرچم استرالیا

 • پرچم دانمارک

تصورمی‌شود قدیمی‌ترین پرچم یک ملت در دنیا پرچم دانمارک باشد، این پرچم از یک صلیب سفید رنگ نامتقارن در یک پس‌زمینه‌ی قرمزرنگ تشکیل شده است،این صلیب نمادی از مسیحیت است وبه گفته‌ی تاریخ‌نگاران، طرح این پرچم از درفش‌های قدیمی سربازان حاضر درجنگ های صلیبی  گرفته شده است.

پرچم دانمارک

پرچم دانمارک

 • پرچم کره جنوبی

پرچم کره جنوبی به‌طور رسمی تائه‌گوکی، به معنی تعادل عظیم هستی است، رنگ سفید بخش اعظم این پرچم را تشکیل می‌دهد رنگ سنتی مردم کره به معنی صلح و صداقت است، نماد موجود در وسط پرچم کره، یین و یانگ به نیروهای عظیم کیهانی اشاره دارد که در حفظ تعادل جهان ضروری هستند، ۴ هجای سیاه‌رنگ در چهارگوشه‌ی پرچم، نمادی از آب، آتش، زمین و آسمان هستند.

پرچم کره جنوبی

پرچم کره جنوبی

 • پرچم ایالات متحده آمریکا

نام دیگر پرچم آمریکا «خط‌ها و ستاره‌ها» یا «شکوه قدیمی» بوده است. ۱۳ خط افقی موجود در این پرچم نمادی از ۱۳ مستعمره‌ی اصلی این کشور هستند: کِنِتیکِت،  دِلاوِر، جورجیا، مریلند، ماساچوست، نیوهمپشایر، نیوجرسی، نیویورک، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، رود آیلند، کارولینای جنوبی و ویرجینیا ، ۵۰ ستاره‌ی موجود در این پرچم نشانه‌ای از ۵۰ ایالت آمریکا هستند، رنگ قرمز در این پرچم نمادی از سرسختی و شجاعت است، رنگ آبی هوشیاری و عدالت و رنگ سفید پاکی و معصومیت را به نمایش می‌گذارند.

پرچم ایالات متحده آمریکا

پرچم ایالات متحده آمریکا

 • پرچم کره شمالی

رنگ غالب قرمز در پرچم کره‌ی شمالی، سمبلی از کمونیسم و میهن‌پرستی انقلابی است، دو نوار آبی‌رنگ، نشانه‌ای از قدرت هستند و نوارهای باریک سفیدرنگ به پاکی و صداقت اشاره دارند. ستاره‌ی قرمزرنگ، فلسفه‌ی کمونیست را جلوه می‌کند و دایره‌ی سفیدرنگ نمادی از فلسفه‌ی یین و یانگ است.

پرچم کره شمالی

پرچم کره شمالی

 • پرچم نپال

تنها کشور دنیا که پرچم مستطیلی شکل ندارد نپال است، پرچم این کشور متشکل از دو مثلث قرمز روی‌هم‌قرارگرفته به معنی کوه‌های هیمالیا و دو مذهب مهم هندو و بودا درنپال است، ماه و خورشید در این پرچم سمبل خاندان سلطنتی و خانواده‌ی نخست‌وزیر بودند، اما امروزه به معنی اشتیاق یک ملت برای زنده ماندن تا ابد هستند، حاشیه‌ی آبی‌رنگ پرچم نپال نیز نمادی از صلح و توازن است.

پرچم نپال

پرچم نپال

 • پرچم مکزیک

پرچم مکزیک از سه نوار عمودی هم‌اندازه به رنگ‌های سبز، سفید و قرمز تشکیل شده است، رنگ سبز نمادی از امید و سرخوشی، رنگ سفید نشانه‌ای از صلح و مذهب و رنگ قرمز به معنای استقلال ملت است، نماد موجود در نوار سفیدرنگ پرچم مکزیک میراثی از اقوام آزتک است.

پرچم مکزیک

پرچم مکزیک

 • پرچم یونان

پرچم یونان از 9 نوار آبی و سفیدرنگ که نمادی ازمعنای «آزادی یا مرگ» هستند تشکیل شده است، درحالی‌که صلیب سفید رنگ در بالا و سمت چپ پرچم، نشان دهنده ی مسیحیت ارتدکس شرقی، دین تثبیت‌شده در یونان است.

پرچم یونان

پرچم یونان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *